Slika slidera nova test 1

Slika slidera nova test 1

Slika slidera nova test 2

Slika slidera nova test 2

rego stan

za održavanje i upravljanje stambenim zgradama

Energetska obnova višestambenih zgrada.

PITANJA I ODGOVORI REPUBLIKA HRVATSKA MINISTARSTVO GRADITELJSTVA I PROSTORNOGA UREĐENJA Objavljeno: 24. listopada 2016.
Energetska obnova višestambenih zgrada.

REFERENTNA OZNAKA

4c2.2.

PITANJA I ODGOVORI

REPUBLIKA HRVATSKA MINISTARSTVO GRADITELJSTVA I PROSTORNOGA UREĐENJA

Objavljeno: 24. listopada 2016. 2

1. PODNOŠENJE PROJEKTNOG PRIJEDLOGA

R.BR. PITANJE ODGOVOR 1.1. U dokumentaciji vezanoj za natječaj za Energetsku obnovu višestambenih zgrada u zip dokumenti za grupu 1 nedostaje Obrazac 1, Prijavni obrazac A dio.

Bez toga se nitko ne može prijaviti, pa je potrebno uvrstiti ga u dokumentaciju što prije.

Prijavni obrazac A. dio objavljen je na LINKU https://esifwf.mrrfeu.hr/Form/Index/1042201. Na navedenom linku nalazi se Korisnički priručnik za popunjavanje Prijavnog obrasca A. dio. Aplikacija podržava sljedeće Internet preglednike: Internet Explorer 9 ili novije verzije, Google Chrome 23.0 ili novije verzije te Mozilla Firefox 17.0 ili novije verzije. Uz papirnatu verziju, Prijavni obrazac A. dio potrebno je dostaviti i u elektroničkom formatu kao zasebnu datoteku u .pdf formatu na DVD-u ili CD-u s oznakom R: CD/R, DVD/R, i to upravo onu datoteku koja je generirana od strane web aplikacije i potom spremljena na računalo radi ispisa. Datum i vrijeme navedeni u donjem desnom kutu stranica Prijavnog obrasca A. dio moraju biti identični u papirnatoj verziji i u elektroničkoj verziji dostavljenog Prijavnog obrasca A. dio.

1.2. Predstavnik sam stanara stambene zgrade u Zagrebu. Čitajući Vaš natječaj nisam shvatio što ja kao predstavnik trebam skupiti da bi zgrada konkurirala na natječaju za obnovu fasade. (nemamo toplinsku fasadu). Da li već treba zgrada imati gotov projekt sa troškovnikom da bi mogla konkurirati ili ne? Tko treba isfinancirati pregled i projekat ako je to potrebno za prijavu na natječaj? Da li to znači da zgrada treba projekat isfinancirati bez obzira da li će dobiti sredstva ili ne? Ovlaštene projektne kuće traže oko 50.000,00 kn za projekte obnove fasade što je jako puno za zgradu ako ne prođe na natječaju. (a ne mogu sve zgrade proći) Ako trebamo unaprijed napraviti energetski pregled, projekt da li se to stigne u 90 dana? I na kraju koji bi trebao biti moj prvi korak?

U skladu s točkom 2.6.2 Sektorski specifični kriteriji prihvatljivosti GRUPA 1, prilikom podnošenja projektnog prijedloga Prijavitelj je dužan priložiti Izvješće o energetskom pregledu zgrade, kao i važeći energetski certifikat ne stariji od 13. studenoga 2012. godine te glavni projekt energetske obnove višestambene zgrade ne stariji od 1. srpnja 2013. godine. Izdatke u vezi s izradom izvješća o energetskom pregledu, energetskog certifikata te glavnog projekta energetske obnove moguće je potraživati retroaktivno, ali isključivo ukoliko se radi o troškovima nastalima nakon 1. siječnja 2014. godine. U skladu s točkom 2.6.1 Opći kriteriji prihvatljivosti GRUPA 1 i GRUPA 2, izvješće o energetskom pregledu i energetski certifikat prije obnove te glavni projekt energetske obnove s pripadajućim elaboratima moraju biti 100% fizički i financijski izvršeni.

1.3. Nakon uvida u natječajnu dokumentaciju, imao bih nekoliko pitanja:

1. U skladu s točkom 2.6.2 Sektorski specifični kriteriji prihvatljivosti GRUPA 1, prilikom podnošenja projektnog prijedloga Prijavitelj je dužan priložiti

Objavljeno: 24. listopada 2016. 3

1. na stranici 26 UzP, točka 3.1. Izgled i sadržaj projektnog prijedloga, stavke 15. 16. (energetski certifikat i glavni projekt) čine sastavni dio dokumentacije. To znači da zgrada prvo mora platiti projektante da izrade projekte/certifikate i onda se javiti na natječaj. Što se događa s tim projektima (i novcem stanara) ukoliko zgrada ne prođe na natječaju? Uzevši u obzir prihvatljive maksimalne vrijednosti (kako je definirano u tablici na stranici 10) za te aktivnosti, to su prilično veliki iznosi za zgrade da ih plate ne znajući hoće li proći na natječaju (teoretski, zgrada može "baciti" 230.000 HRK). Upitno je i koliko zgrada uopće ima toliko novaca na računu za plaćanje tih projekata.

2. na stranici 14, podtočka 7: čime se dokazuje da prijavitelj ima osiguranu financijsku konstrukciju dostatnu za financiranje vlastitog učešća?

3. u tablici na stranici 10, odnosi li se iznos u stavci "Upravljanje projektom i administracija" samo na zaposlenika prijavitelja, dok se vanjski konzultanti angažiraju putem pravila javne nabave?

Izvješće o energetskom pregledu zgrade, kao i važeći energetski certifikat ne stariji od 13. studenoga 2012. godine te glavni projekt energetske obnove višestambene zgrade ne stariji od 1. srpnja 2013. godine. Izdatke u vezi s izradom izvješća o energetskom pregledu, energetskog certifikata te glavnog projekta energetske obnove moguće je potraživati retroaktivno, ali isključivo ukoliko se radi o troškovima nastalima nakon 1. siječnja 2014. godine. U skladu s točkom 2.6.1 Opći kriteriji prihvatljivosti GRUPA 1 i GRUPA 2, izvješće o energetskom pregledu i energetski certifikat prije obnove te glavni projekt energetske obnove s pripadajućim elaboratima moraju biti 100% fizički i financijski izvršeni.

2. Prijavitelj dokazuje Izjavom prijavitelja (Obrazac 3.a Poziva) da ima osiguranu financijsku konstrukciju dostatnu za financiranje vlastitog učešća, odnosno razlike između iznosa ukupnih prihvatljivih izdataka projektnog prijedloga i iznosa bespovratnih sredstava dodijeljenih za financiranje prihvatljivih izdataka te za financiranje ukupnih neprihvatljivih izdataka unutar projektnog prijedloga.

3. Pod točkom 2.9.1. Prihvatljive kategorije izdataka Uputa za prijavitelje, kao prihvatljivi navedeni su izdaci povezani s aktivnošću upravljanja projektom kao troškovi savjetodavnih usluga koje pružaju vanjski konzultanti, a koji su izabrani u postupku javne nabave u skladu s odredbama iz točke 5.2. Uputa te izdaci povezani s aktivnošću upravljanja projektom kao trošak rada (osoblja) samog prijavitelja koji se pravda opisom aktivnosti i iskazom sati provedenih za upravljanje projektom.

1.4. Povodom objave poziva Europskog fonda za regionalni razvoj i Operativnog programa konkurentnost i kohezija, molim Vas za informaciju o potrebi uporabne dozvole kod prijave na natječaj energetske obnove višestambenih zgrada. U našem slučaju se radi o stambenoj zgradi u Zagrebu koja je izgrađena 1984. godine. Prigodom razgovora s predstavnikom nadležnog Područnog ureda gradske uprave, rečeno mi je da je zgrada imala privremenu uporabnu

Potrebno je priložiti zadnji važeći akt koji dokazuje zakonitost višestambene zgrade sukladno Zakonu o gradnji (NN 153/13), što je detaljnije razrađeno u točki 7. Pojmovnik Uputa za prijavitelje.

Objavljeno: 24. listopada 2016. 4

dozvolu, ali da trajnu nema jer vjerojatno nikada nije zatražena... Želim napomenuti da je u zemljišnim knjigama sve uredu po pitanju vlasništva. 1.5. U točki 3.1 Uputa za prijavitelje navodi se sadržaj dokumentacije projektnog prijedloga između ostalog 8. Izvadak iz sudskog ili obrtnog registra. Nije jasno čiji izvadak iz sudskog registra je potrebno priložiti?

Potrebno je priložiti izvadak iz sudskog registra ili obrtnog registra, koji je dokaz da je upravitelj zgrade registriran u Republici Hrvatskoj za poslove upravljanja zgradama, kao što je navedeno u točki 7. Pojmovnik Uputa za prijavitelje.

1.6. Zanima nas da li postoji lista ovlaštenih certifikatora i arhitekata prema kojoj se zainteresirani suvlasnici zgrada javljaju za izradu potrebne dokumentacije kao što je bilo kod Energetskih obnova obiteljskih kuća? Ukoliko postoji, kakav je način prijave i koji su preduvjeti?

Ovlaštenog certifikatora odnosno projektanta glavnog projekta energetske obnove dužni ste izabrati u skladu s točkom 5.2. Nabava i Aneksom 2. Uputa. U interesu jednakog tretmana projektnih prijedloga mogu se postavljati isključivo pitanja vezana uz pojašnjenja dokumentacije Poziva „Energetska obnova višestambenih zgrada“. U skladu s točkom 3.4. Dodatne informacije uz projektni prijedlog Uputa za prijavitelje, Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja (PT1) ne može dati prethodno mišljenje vezano uz prihvatljivost prijavitelja, projekta ili određenih aktivnosti i troškova.

Za sva pitanja u vezi pripreme dokumentacije upućujemo vas na Sektor za energetsku učinkovitost Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU), kako je definirano o Uputama za prijavitelje, točka 2.7. Prihvatljive projektne aktivnosti, Grupa 2. i Podrška korisniku, putem email adrese vsz.eu@fzoeu.hr.

2. PRIHVATLJIVOST PRIJAVITELJA

R.BR. PITANJE ODGOVOR 2.1. U višestambenoj zgradi (četiri stana) svi suvlasnici smo rodbinski vezani, zgradu održavamo zajednički, nemamo upravitelja. Je li to prepreka za sudjelovanje na natječaju? Prema točki 7. Pojmovnik Uputa za prijavitelje, višestambena zgrada u smislu ovog Poziva je svaka zgrada u kojoj se najmanje 66% korisne površine zgrade koristi za stanovanje, koja ima tri ili više stambenih jedinica, kojom upravlja upravitelj zgrade, i koja čini jedinstvenu arhitektonsku cjelinu, pri čemu se pod jedinstvenom arhitektonskom cjelinom podrazumijeva konstruktivna, funkcionalna i oblikovna cjelina, koja se sastoji od jedne ili više dilatacija. Projektni prijedlog mora zadovoljavati i sve ostale uvjete

Objavljeno: 24. listopada 2016. 5

Poziva „Energetska obnova višestambenih zgrada“. Iz navedenog, proizlazi da ukoliko nemate upravitelja, ne možete sudjelovati u ovom Pozivu.

2.2. Po raspisanom natječaju Energetska obnova višestambenih zgrada, traži se po obrascu 4. ažurirani popis suvlasnika sa potpisom stanara i izračunatim suglasnim postotkom suvlasnika. Koji postotak moramo imati? Zakon o vlasništvu i drugim pravnim stvarima (N.N.91/96) članak 41. i članak 87. govore o 100% pristanku svih suvlasnika za takve radove. Budući da će stanari dio svog učešća osiguravati kreditom poslovne banke bitno nam je znati koji postotak je prihvatljiv.

Odluka o sklapanju ugovora o energetskoj obnovi višestambene zgrade definirana je u skladu s člankom 29. Zakona o energetskoj učinkovitosti (NN 127/14) te se donosi temeljem natpolovične većine suvlasnika zgrade koja se računa po suvlasničkim dijelovima i po broju suvlasnika nekretnine (ukoliko je riječ o jedinstvenoj arhitektonskoj cjelini, odluke o sklapanju ugovora o energetskoj obnovi se podnose za svaki pojedinačni dio te cjeline koji ima svog predstavnika suvlasnika i/ili upravitelja).

2.3. Kao projektanti i certifikatori zgrada obraćamo Vam se u ime stranaka.

Stranka, višestambena zgrada od cca 1000 m2 izgrđena je 2007.g. te je u projektnoj dokumentaciji određena izvedba etics fasadnog sistema u debljini 8 cm. Izvedena je sukladno projektu ali u potpunosti na nekvaitetan način, te je stoga sada vidljivo otpadnje komada fasade i odvajanje izolacije od površine vanjskog zida. Gledajući iz vlastite perspektive takva izolacija je neučinkovita i zapravo predstavlja opasnost a ne učinkovitost. Pitanje je da li i na koji način bi takva zgrada mogla dobiti sredstva preko poziva u naslovu budući da bi željeli ostvariti subvenciju za izvođenje novog fasadnog sistema, energetski učinkovitijeg i kvalitetnijeg, te bi izveli termo izolaciju ravnih krovova koja nije bila predviđen projektom. Namjera je suvlasnika zgrade ishoditi novi projekt (projekt fasade i izolacije krovnih ploha). Osigurati sredstva i izvesti radove po hitnom postupku na način da bi se skidala sva izolacija fasada te postavila nova, te izvela toplinska i hidroizolacija ravnih krovnih ploha.

posebice nas zanima: Da li u certifikatu zanemariti sloj te neučinkovite otpadajuće fasade? Da li ju uzet u obziru u smanjenoj debljini?

U interesu jednakog tretmana projektnih prijedloga mogu se postavljati isključivo pitanja vezana uz pojašnjenja dokumentacije Poziva „Energetska obnova višestambenih zgrada“. U skladu s točkom 3.4. Dodatne informacije uz projektni prijedlog Uputa za prijavitelje, Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja (PT1) ne može dati prethodno mišljenje vezano uz prihvatljivost prijavitelja, projekta ili određenih aktivnosti i troškova.

Za sva pitanja u vezi pripreme dokumentacije upućujemo vas na Sektor za energetsku učinkovitost Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU), kako je definirano o Uputama za prijavitelje, točka 2.7. Prihvatljive projektne aktivnosti, Grupa 2. i Podrška korisniku, putem email adrese vsz.eu@fzoeu.hr.

Objavljeno: 24. listopada 2016. 6

ko se uzme u obzir u izvedenoj debljini ne može se ostavriti ušteda od 50% u energiji, (a i ne bi bilo korektno uzimati u proračun tako loše izvedenu fasadu u punoj kvaltetnoj debljini), te stoga znajući da time se ne mogu kandidirati molimo i mi kao certifikatori i oni kao korisnici pomoć oko pozitivne prijave na javni poziv. 2.4. Stanujem u „obiteljskoj“ zgradi sa prizemljem i dvije etaže. Ukupno su 3 stana, tri vlasnika. Budući da smo u postupku pribavljanja ponuda za obnovu fasade i krova zgrade, možemo li se, kao privatne osobe, odnosno vlasnici stanova, prijaviti na natječaj objavljen 17.10.2016.?

Prema točki 7. Pojmovnik Uputa za prijavitelje, višestambena zgrada u smislu ovog Poziva je svaka zgrada u kojoj se najmanje 66% korisne površine zgrade koristi za stanovanje, koja ima tri ili više stambenih jedinica, kojom upravlja upravitelj zgrade, i koja čini jedinstvenu arhitektonsku cjelinu, pri čemu se pod jedinstvenom arhitektonskom cjelinom podrazumijeva konstruktivna, funkcionalna i oblikovna cjelina, koja se sastoji od jedne ili više dilatacija. Projektni prijedlog mora zadovoljavati i sve ostale uvjete Poziva „Energetska obnova višestambenih zgrada“. Iz navedenog, proizlazi da ukoliko imate upravitelja zgrade, možete sudjelovati u ovom Pozivu.

2.5. Razmišljamo o prijavi na natječaj za energetsku obnovu zgrada. Radi se o zgradi sa 8 stanova u Zadru, izgrađenoj 2008.godine. Zgrada je vrlo nekvalitetno izgrađena te prakticki bez ikakve izolacije. Sada mene zanima s obzirom da je jedan od kriterija odabira projekata i starost zgrade te broj stambenih jedinica, da li da se mi uopce upustamo u trosak izrade projektne dokumentacije ili nije vjerojatno s obzirom na navedene uvjete da bi nas projekt bio odabran za potporu (naravno uz uvjet da zadovovoljavamo sve kriterije poziva)?

U interesu jednakog tretmana projektnih prijedloga mogu se postavljati isključivo pitanja vezana uz pojašnjenja dokumentacije Poziva „Energetska obnova višestambenih zgrada“. U skladu s točkom 3.4. Dodatne informacije uz projektni prijedlog Uputa za prijavitelje, Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja (PT1) ne može dati prethodno mišljenje vezano uz prihvatljivost prijavitelja, projekta ili određenih aktivnosti i troškova.

Za sva pitanja u vezi pripreme dokumentacije upućujemo vas na Sektor za energetsku učinkovitost Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU), kako je definirano o Uputama za prijavitelje, točka 2.7. Prihvatljive projektne aktivnosti, Grupa 2. i Podrška korisniku, putem email adrese vsz.eu@fzoeu.hr.

2.6. Zanima me može li samostan biti prihvatljiv prijavitelji za trenutni natječaj pod refernetnim brojem KK.04.2.2.01 Energetska obnova višestambenih zgrada?(Link natječaja: http://www.strukturnifondovi.hr/natjecaji/1297) Da li bi se samostan mogao svrstati u kategoriju višestambenih zgrada, pošto su u njemu su smještene sestre Klanateljica Krvi Kristove. Prema izvadku iz

Višestambena zgrada u smislu ovog Poziva je svaka zgrada u kojoj se najmanje 66% korisne površine zgrade koristi za stanovanje, koja ima tri ili više stambenih jedinica, kojom upravlja upravitelj zgrade, i koja čini jedinstvenu arhitektonsku cjelinu, pri čemu se pod jedinstvenom arhitektonskom cjelinom podrazumijeva konstruktivna, funkcionalna i

Objavljeno: 24. listopada 2016. 7

zemljišne knjige zgrada je navedena kao stambeno poslovna i u vlasništvu je Klanateljica Krvi Kristove, regija Zagreb, OIB:34453815988, Zagreb, Tuškanac 56. Samostan se nalazi Ivanečkom Vrhovcu 36a. Više informacija o samostanu se nalazi na linku https://www.klanjateljice.hr/?page_id=1310 , na stranici se vidi kako zgrada izgleda. Samostan zadovoljava uvjete da se najmanje 66% korisne površine zgrade koristi za stanovanje, da je višestambena zgrada koja čini jedinstvenu arhitektonsku cjelinu, da je višestambena zgrada koja nema više od 25% nadzemne građevinske (bruto) površine negrijano, da će ostvariti uštedu najmanje 50% u odnosu na godišnju potrošnju energije za grijanje/hlađenje prije provedbe projekta i ostale uvjete navedene u natječaju.

oblikovna cjelina, koja se sastoji od jedne ili više dilatacija, kao što je navedeno u točki 7. Pojmovnik Uputa za prijavitelje.

2.7. U našem slučaju radi se o zgradi sa četIri stambene jedinice, svaki stan ima cc 100 m 2,dali mi ulazimo u takav natječaj ili u natječaj za obnovu obiteljske kuće ?? Ako ne ulazimo dali mi možete pomoći kamo i kome da se obratim.

Prema točki 7. Pojmovnik Uputa za prijavitelje, višestambena zgrada u smislu ovog Poziva je svaka zgrada u kojoj se najmanje 66% korisne površine zgrade koristi za stanovanje, koja ima tri ili više stambenih jedinica, kojom upravlja upravitelj zgrade, i koja čini jedinstvenu arhitektonsku cjelinu, pri čemu se pod jedinstvenom arhitektonskom cjelinom podrazumijeva konstruktivna, funkcionalna i oblikovna cjelina, koja se sastoji od jedne ili više dilatacija. Projektni prijedlog mora zadovoljavati i sve ostale uvjete Poziva „Energetska obnova višestambenih zgrada“. U interesu jednakog tretmana projektnih prijedloga mogu se postavljati isključivo pitanja vezana uz pojašnjenja dokumentacije Poziva „Energetska obnova višestambenih zgrada“. Sukladno točki 3.4. Dodatne informacije uz projektni prijedlog Uputa za prijavitelje, Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja (PT1) ne može dati prethodno mišljenje vezano uz prihvatljivost prijavitelja, projekta ili određenih aktivnosti i troškova.

Za sva pitanja u vezi pripreme dokumentacije upućujemo vas na Sektor za energetsku učinkovitost Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU), kako je definirano u Uputama za prijavitelje, točka 2.7. Prihvatljive projektne aktivnosti, Grupa 2. i Podrška korisniku, putem email adrese vsz.eu@fzoeu.hr.

Objavljeno: 24. listopada 2016. 8

2.8. Vezano za gore navedeni javni poziv, ispunjava li višestambena zgrada koja je u postupku etažiranja i nema energetski certifikat uvjete za prijavu na poziv?

Višestambena zgrada mora imati izrađen energetski certifikat, ali postupak etažiranja nije uvjet prihvatljivosti projekta. Potrebno je ispuniti i sve sektorski specifične kriterije prihvatljivosti navedene u točki 2.6.2 Uputa za prijavitelje.

2.9. U mojoj zgradi u Pločama, Vukovarska 9 napravili smo fasadu sa toplinskom zaštitom od kamene vune. Radovi su izvedeni u 2016.g. i financirali smo ih zaduženjem. Fasadu smo morali obnoviti jer je postojeća otpadala. Ukupna vrijednost radova je bila oko 140.000 kn. Da li postoje neki posebni uvjeti vezano za odabir izvođača i da li možemo radove koji su izvedeni do sada u 2016.g. prijaviti na natječaj za dodjelu bespovratnih sredstava?

Upravitelj zgrade je Stanouprava iz Splita. Nisu mi poznati podaci o legalnosti zgrade, ali zgrada je vjerojatno legalna jer je napravljena 1975.g. i vjerojatno negdje postoji dokumentacija.

U skladu s točkom 2.6.1. Uputa za prijavitelje, u kojoj su razrađeni opći kriteriji prihvatljivosti, navedeno je da projekt u trenutku podnošenja projektnog prijedloga nije fizički niti financijski završen: GRUPA 1 – Radovi energetske obnove na višestambenoj zgradi nisu započeli, a izvješće o energetskom pregledu i energetski certifikat prije obnove te glavni projekt energetske obnove s pripadajućim elaboratima su 100% fizički i financijski izvršeni, što se dokazuje Prijavnim obrascem A dio – Obrazac 1. Poziva i Izjavom prijavitelja Obrazac 3.a Poziva.

2.10. Je li jedan od uvjeta natječaja prijava kompletnih zgrada u nizu? Dakle, ako je u jednoj ulici niz povezanih stambenih zgrada, ali svaka ima svoj ulaz, odvojeno grijanje, pričuvu, samo se vežu jedna na drugu. Radi se npr o zgradama iste adrese ali različitih kućnih brojeva, u svakoj zgradi je 15 stanova.

Može li se svaka zgrada odvojeno prijaviti na natječaj ili se moraju zajedno prijaviti sve povezane zgrade?

Višestambena zgrada u smislu ovog Poziva je svaka zgrada u kojoj se najmanje 66% korisne površine zgrade koristi za stanovanje, koja ima tri ili više stambenih jedinica, kojom upravlja upravitelj zgrade, i koja čini jedinstvenu arhitektonsku cjelinu, pri čemu se pod jedinstvenom arhitektonskom cjelinom podrazumijeva konstruktivna, funkcionalna i oblikovna cjelina, koja se sastoji od jedne ili više dilatacija, kao što je navedeno u točki 7. Pojmovnik Uputa za prijavitelje.

2.11. Stanujem u stambenom bloku od 7 ulaza. Naš ulaz ima 11 stambenih jedinica. Ulaz se nalazi na adresi Sv. Vinka Paulskog 8a, Zadar. Izgrađena je 1983. godine i htjeli bi smo iskoristiti nepovratna sredstva EU za uređenje fasade i izmjenu vanjskih otvora zgrade. Imam dva pitanja:

1. Možemo li podnijeti zahtjev koji se odnosi na samo naš ulaz, budući da blok ulaza ne funkcionira?

1. Prema točki 7. Pojmovnik Uputa za prijavitelje, višestambena zgrada u smislu ovog Poziva je svaka zgrada u kojoj se najmanje 66% korisne površine zgrade koristi za stanovanje, koja ima tri ili više stambenih jedinica, kojom upravlja upravitelj zgrade, i koja čini jedinstvenu arhitektonsku cjelinu, pri čemu se pod jedinstvenom arhitektonskom cjelinom podrazumijeva konstruktivna, funkcionalna i oblikovna cjelina, koja se sastoji od jedne ili više dilatacija. Za svaku pojedinačnu višestambenu zgradu (jedinstvenu arhitektonsku cjelinu) Prijavitelj podnosi maksimalno jedan projektni prijedlog. Višestambenoj zgradi (jedinstvenoj arhitektonskoj cjelini) može biti dodijeljen jedan Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava.

Objavljeno: 24. listopada 2016. 9

2. Što moramo od dokumentacije dostaviti kao prilog da bi smo zadovoljili uvjete za prijavu (Dokazna dokumentacija sa zahtjevom).

2. Ukoliko je predmet projektnog prijedloga cijela višestambena zgrada (jedinstvena arhitektonska cjelina), potrebno je dostaviti svu dokumentaciju, kako je navedeno u Uputama za prijavitelje, točka 3.1. Izgled i sadržaj projektnog prijedloga.

2.12. Imamo višestambenu zgradu za obnovu koja, koja se sastoji od konkretno 5 ulaza (svaki ulaz ima 8 stanova), koji se nalaze u nizu i fizički su vezani zidom. Pitanja su sljedeća; A) da li je to pet višestambenih zgrada ili jedna višestambena zgrada, po naravno definiciji višestambene zgrade iz Javnog poziva B) ukoliko je to jedna višestambena zgrada da li to znači da se u odnosu na natpolovičnu većinu glasova suvlasnika zgrade gleda svih pet ulaza (jer je to jedna zgrada) i ukupna kvadratura stanova u toj jednoj zgradi ili svaki ulaz mora imati natpolovičnu većinu glasova suvlasnika zgrade da bi se moglo ići u obnovu 2. Pod 2.6.2.Sektorski specifični kriteriji prihvatljivosti GRUPA 1 točka16. „..natpolovična većina suvlasnika zgrade (koja se računa po suvlasničkim omjerima i po broju suvlasnika) je suglasna sa obavljanjem radova“ ; šta u slučaju kada natpolovična većina suvlasnika nema natpolovičnu većinu kvadrata ili obrnuto- nisu svi stanovi jednake kvadrature da bi to uvijek bilo jednako - po čemu se računa dakle?

1.a) Radi se o jednoj višestambenoj zgradi. b) Odluka o sklapanju ugovora o energetskoj obnovi višestambene zgrade definirana je u skladu s člankom 29. Zakona o energetskoj učinkovitosti (NN 127/14) te se donosi temeljem natpolovične većine suvlasnika zgrade koja se računa po suvlasničkim dijelovima i po broju suvlasnika nekretnine (ukoliko je riječ o jedinstvenoj arhitektonskoj cjelini, odluke o sklapanju ugovora o energetskoj obnovi se podnose za svaki pojedinačni dio te cjeline koji ima svog predstavnika suvlasnika i/ili upravitelja te svaka mora donesena natpolovičnom većinom).

2.Odluka o sklapanju ugovora o energetskoj obnovi višestambene zgrade definirana je u skladu s člankom 29. Zakona o energetskoj učinkovitosti (NN 127/14) te se donosi temeljem natpolovične većine suvlasnika zgrade koja se računa i po suvlasničkim dijelovima i po broju suvlasnika nekretnine.

3.U skladu s točkom 1.7 Uputa za prijavitelje izdatke u vezi s izradom izvješća o energetskom pregledu i energetskom certifikatu koji su nastali prije potpisivanja Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstva moguće je potraživati retroaktivno, ali isključivo ukoliko se radi o troškovima nastalima nakon 1. siječnja 2014. godine.

4.Jedan projektni prijedlog se odnosi na jednu višestambenu zgradu neovisno o broju projektnih aktivnosti (mjera energetske obnove) koje se planiraju izvesti na toj višestambenoj zgradi.

5. U skladu s točkom 2.6.2 Sektorski specifični kriteriji prihvatljivosti GRUPA 1, predmet projektnog prijedloga je energetska obnova višestambene zgrade koja će rezultirati uštedom energije za grijanje/hlađenje na godišnjoj

Objavljeno: 24. listopada 2016. 10

3. Ukoliko neki projektni prijedlog ne bude odobren tj. Ne budu dodijeljena sredstva za isti unutar ovog kruga Javnog poziva da li će energetski pregled i certifkat koji su izrađeni nakon objave istoga (npr.20.listopada 2016), a ne ranije, biti opravdani trošak prilikom drugog pokušaja prijavljivanja u drugom krugu kada raspišete ponovno drugi Javni poziv za sufinanciranje obnove višestambenih zgrada?

4.Pod točkom 2.4. stoji „Za svaku pojedinačnu višestambenu zgradu Prijavitelj podnosi maksimalno jedan projektni prijedlog, Višestambenoj zgradi može biti dodijeljen jedan Ugovor o ododjeli bespovratnih sredstava“.

Da li unatoč ovome šta piše da se podnosi tj.d a za samo jedan projektni prijedlog mogu biti dodijeljena sredstva, projektni prijedlog i dalje može sadržavati npr.prijedlog za obnovu fasade i krova ili jedan prijedlog jedna mjera npr.samo fasada;

5. U praksi imamo sljedeću situaciju; višestambena zgrada sa 2 ulaza želi se prijaviti za obnovu fasade (oba dva ulaza) i to je ok; ali jedan ulaz želi i obnovu krova, a drugi ulaz je već na prijašnjem natječaju za obnovu višestambenih (jer tada se to tako moglo) povukao sredstva i obnovio krov; pod pretpostavkom da udovoljavaju drugim uvjetima, da li ovaj jedan ulaz ima pravo i na sredstva za obnovu krova, obzirom je drugi dio zgrade drugi ulaz to već napravio ranije.

razini (kWh/god) od najmanje 50% u odnosu na godišnju potrošnju energije za grijanje/hlađenje prije provedbe projekta (QH,nd). Višestambena zgrada u smislu ovog Poziva je svaka zgrada u kojoj se najmanje 66% korisne površine zgrade koristi za stanovanje, koja ima tri ili više stambenih jedinica, kojom upravlja upravitelj zgrade, i koja čini jedinstvenu arhitektonsku cjelinu, pri čemu se pod jedinstvenom arhitektonskom cjelinom podrazumijeva konstruktivna, funkcionalna i oblikovna cjelina, koja se sastoji od jedne ili više dilatacija. Ukoliko su na pojedinim dijelovima zgrade već implementirane mjere energetske obnove, uz uvjet da su izvedene u skladu s Tehničkim uvjetima Aneks 4. Poziva, da je predmet projektnog prijedloga energetska obnova višestambene zgrade koja će rezultirati uštedom energije za grijanje/hlađenje na godišnjoj razini (kWh/god) od najmanje 50% u odnosu na godišnju potrošnju energije za grijanje/hlađenje prije provedbe projekta (QH,nd) te su zadovoljeni ostali uvjeti Poziva „Energetska obnova višestambenih zgrada“, projektni prijedlog je prihvatljiv.

U interesu jednakog tretmana projektnih prijedloga mogu se postavljati isključivo pitanja vezana uz pojašnjenja dokumentacije Poziva „Energetska obnova višestambenih zgrada“. U skladu s točkom 3.4. Dodatne informacije uz projektni prijedlog Uputa za prijavitelje, Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja (PT1) ne može dati prethodno mišljenje vezano uz prihvatljivost prijavitelja, projekta ili određenih aktivnosti i troškova.

Za sva pitanja u vezi pripreme dokumentacije upućujemo vas na Sektor za energetsku učinkovitost Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU), kako je definirano o Uputama za prijavitelje, točka 2.7. Prihvatljive projektne aktivnosti, Grupa 2. i Podrška korisniku, putem email adrese vsz.eu@fzoeu.hr.

2.13. Postavljamo pitanje u svezi privremenog poziva za energetsku obnovu višestambenih zgrada - referentni broj: KK.04.2.2.01

Jedinstvena arhitektonska cjelina podrazumijeva konstruktivnu, funkcionalnu i oblikovnu cjelinu, koja se sastoji od jedne ili više dilatacija,

Objavljeno: 24. listopada 2016. 11

U uputama za prijavitelje 4c2.2 određen je pojam Višestambene zgrade kako slijedi:

Višestambena zgrada u smislu ovog Poziva je svaka zgrada u kojoj se najmanje 66% korisne površine zgrade koristi za stanovanje, koja ima tri ili više stambenih jedinica, kojom upravlja upravitelj zgrade, i koja čini jedinstvenu arhitektonsku cjelinu, pri čemu se pod jedinstvenom arhitektonskom cjelinom podrazumijeva konstruktivna, funkcionalna i oblikovna cjelina, koja se sastoji od jedne ili više dilatacija.

Možete li nam detaljnije pojasniti pojam „konstruktivna cjelina“ ?

Možete li nam detaljnije pojasniti pojam „funkcionalna cjelina“ ?

Možete li nam detaljnije pojasniti pojam „oblikovna cjelina“ ?

odnosno jednu ili više zgrada koje su građene istovremeno, temeljem jedinstvenog projekta, bez obzira na postojanje dilatacija među ulazima.

2.14. Obzirom da je objavljen natječaj za Energetsku obnovu višestambenih zgrada, zanima me kao stanara, sljedeće: Naime zgrada u kojoj živim je deveterokatnica sa tri ulaza. Stanari našeg ulaza (srednjeg) željeli bi obnoviti fasadu no stanari druga dva ulaza nisu za to zainteresirani. Kako se iz natječaja ne može iščitati zanima me da li se naš ulaz (srednji dio zgrade koji samostalno funkcionira u svim segmentima od predstavnika stanara na dalje) može javiti preko upravitelja na ovaj natječaj.

Prema točki 7. Pojmovnik Uputa za prijavitelje, višestambena zgrada u smislu ovog Poziva je svaka zgrada u kojoj se najmanje 66% korisne površine zgrade koristi za stanovanje, koja ima tri ili više stambenih jedinica, kojom upravlja upravitelj zgrade, i koja čini jedinstvenu arhitektonsku cjelinu, pri čemu se pod jedinstvenom arhitektonskom cjelinom podrazumijeva konstruktivna, funkcionalna i oblikovna cjelina, koja se sastoji od jedne ili više dilatacija.

2.15. Na terenu smo zatekli situaciju gdje su tri ulaza međusobno povezana i čine jednu arhitektonsku cjelinu. Jedan od tri ulaza je obnovio svoje pročelje postavljanjem toplinske izolacije vlastitim sredstvima.

Zanima nas postoji li zapreka ili neki poseban uvjet da se za cijelu zgradu provede postupak obnove u kojem bi se ostvarila ušteda energije 50% kao i svi drugi traženi kriteriji?

U skladu s točkom 2.6.2 Sektorski specifični kriteriji prihvatljivosti GRUPA 1, predmet projektnog prijedloga je energetska obnova višestambene zgrade koja će rezultirati uštedom energije za grijanje/hlađenje na godišnjoj razini (kWh/god) od najmanje 50% u odnosu na godišnju potrošnju energije za grijanje/hlađenje prije provedbe projekta (QH,nd).

Višestambena zgrada u smislu ovog Poziva je svaka zgrada u kojoj se najmanje 66% korisne površine zgrade koristi za stanovanje, koja ima tri ili više stambenih jedinica, kojom upravlja upravitelj zgrade, i koja čini jedinstvenu arhitektonsku cjelinu, pri čemu se pod jedinstvenom

Objavljeno: 24. listopada 2016. 12

arhitektonskom cjelinom podrazumijeva konstruktivna, funkcionalna i oblikovna cjelina, koja se sastoji od jedne ili više dilatacija.

Ukoliko su na pojedinim dijelovima zgrade već implementirane mjere energetske obnove, uz uvjet da su izvedene u skladu s Tehničkim uvjetima Aneks 4. Poziva, da je predmet projektnog prijedloga energetska obnova višestambene zgrade koja će rezultirati uštedom energije za grijanje/hlađenje na godišnjoj razini (kWh/god) od najmanje 50% u odnosu na godišnju potrošnju energije za grijanje/hlađenje prije provedbe projekta (QH,nd) te su zadovoljeni ostali uvjeti Poziva „Energetska obnova višestambenih zgrada“, projektni prijedlog je prihvatljiv.

U interesu jednakog tretmana projektnih prijedloga mogu se postavljati isključivo pitanja vezana uz pojašnjenja dokumentacije Poziva „Energetska obnova višestambenih zgrada“. U skladu s točkom 3.4. Dodatne informacije uz projektni prijedlog Uputa za prijavitelje, Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja (PT1) ne može dati prethodno mišljenje vezano uz prihvatljivost prijavitelja, projekta ili određenih aktivnosti i troškova.

Za sva pitanja u vezi pripreme dokumentacije upućujemo vas na Sektor za energetsku učinkovitost Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU), kako je d